Koska Zoltán A nagy Csé című képregénye kapta a Magyar Képregény Szövetség Alfabéta-díját kép-regény (húsz oldalnál hosszabb alkotás) kategóriában 2021. június 26-án. A Képregényteraszon megrendezett díjátadón Koska Zoltán munkáját Szép Eszter képregénykutató méltatta, aki a zsűritagok értékeléséből olvasott fel részleteket.
Kránicz Bence: “A témájához kritikusan, de tisztelettel viszonyuló, mély tudásanyagot mozgató, átgondolt életrajzi képregény.”
Herczeg Zsófi: “A nagy Csé nagyon tetszett, nagyon alapos munka van mögötte. Szórakoztató módon mutatja be a Cs. Horváth Tibor képregényes munkásságát, és ezen keresztül a magyar képregény helyzetének egy fontos szeletét. Még akkor is, ha a sztori kedvéért néhány eseményt máshol helyez el, de ezeket jelzi a végén lévő jegyzetekben is. Ez még inkább hasznossá teszik a kiadványt. Nagyon szeretem Koska Zoli stílusát, humorát és a rajzait, nagyon érzi mit mikor írjon, és képileg hogy ábrázolja.”
Moskát Anita: “Koska Zoltán jól emel ki részleteket az életrajzból, árnyaltan ábrázol, érzelmes, de nem érzelgős, és a képi megoldások mindenhol csak erősítik ezt.”
Szekeres Nikoletta: “Érzékenyek a lelki folyamatok képi megjelenítései, finomak az áthangolások.”
Wostry Ferenc: “Cs. Horváth személye és munkássága – pro és kontra – megérdemli, hogy emléket állítsanak neki. A nagy Csé miliőfestésben is nagyon ügyes, és kiválóan hozza a Füles képregényszerzőinek, Cs. Horváth-nak és a rajzolóknak a mikrokozmoszát, illetve Cs. Horváth önmarcangolásba átcsapó rácsodálkozását arra, amikor szembesülni kénytelen azzal, hogy életművét egyesek egyenesen károsnak tartják. Nagy dráma.”
Szép Eszter: “Koska Zoltán képregényének fontos témája a múlt és a jelen értékeinek és esztétikai szempontjainak ütköztetése. A kortárs amerikai és magyar képregényben a rajzolóra és a vizualitásra sokkal több figyelem jut, mint az íróra. Koska erre a változásra is reflektál, amikor az adaptációs képregény létjogosultságáról a nyolcvanas években lezajlott vitát beemeli a cselekménybe. Cs. Horváth konferenciaelőadást tart ars poeticájáról, közönsége pedig átalakul a jelen elhivatott magyar képregényalkotóivá, kiadóivá, és kritikusaivá. Az utókor Csére figyel, számukra, akárcsak Csé számára, összefonódik a személyesség és az esztétika.”
Benczédi Anna Júlia: “Sose hittem volna, hogy lehet izgalmas képregényt rajzolni (többnyire) telefonbeszélgetésekről, de lám! Megleptek a nagyon jól kezelt üres terek is, amikor a szereplők egyszerűen kimennek a panelből és kintről beszélnek be – mert dramaturgilag alátámasztott döntés és működik. A konferenciából a vonatba való átmenet zseniális.”
Bayer Antal: “Koska Zoltán műve azoknak is érdekes lehet, akik nem ismerik Cs. Horváth nevét és jelentőségét – ezt visszaigazolják az eddigi kritikák is.”
Szeretettel gratulálunk Koska Zoltánnak!